با ما همراه باشید

اخبار

بررسی انیمیشن شگفت آور۲، ساخته برد پیت

منتشر شده

در

سینما و سلطه طلبی ، دو واژه بیگانه با یکدیگر، هنگامی که در کنار هم به خدمت گرفته شوند، افسار گسیخته‌تر از پیش خواهند شد. انیمیشن، علم پیشرفته سینما برای تزریق افکار متناسب با شرایط آرمانی یک جامعه است. «شگفت آور ۲» ساخته برد پیت، در ارائه داستان و حفظ عقبه و پیشینه خود شکست خورده است. در فرم و در تکنیک ساخت انیمیشن، تکسچرهایی تکراری، فضاسازی‌های دم‌دستی و از همه مهم‌تر کاراکترهای شناخته شده‌ای را می‌بینیم که به خودی خود از جهان هنری هالیوود برخاسته‌اند و مدام رو به نزول هستند .

 

ابرقهرمانی همیشه جواب می دهد

اول مشخص کنم که هدف هالیوود از ایجاد فضایی شاد و مهیج برای سنین کودک و نوجوان، به طوری که توانایی جذب همه سلیقه ها را داشته باشد، در ایجاد زمینه ای مناسب برای پیشبرد اهداف سیاسی و سلطه‌طلبانه خود است و در این بین هر ازگاهی انیمیشن هایی هنری و ارزشی ارائه خواهد کرد .

 

چنین رویکردی در نظام مهندسی شده هالیوود بر بازیگر شناخته شده ای مانند برد پیت، که اعمال انسان دوستانه زیادی انجام داده است ، تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود کارگردانی دو قسمت از اثری را بر عهده گیرد که بارها در این صنعت تکرار شده اما هم‌چنان گفتنش مطابق با سیاست‌های این نظام است. به لحاظ روانی کودک هیجان را می‌پرستد. ایجاد هیجان به هر شکل ممکن تخیل و سلیقه کودک را پرورش می‌دهد و حاصل آن شکوفایی سلیقه‌ای است که از این هیجان وام می گیرد . در واقع این ابرقهرمانان به‌طور ناخواسته الگوی سمعی و بصری کودک خواهند شد و با کشمکشی که داستان برای مخاطب به‌وجود می‌آورد باعث می‌شود علم قضاوت در کودک به طرز ماهرانه ای درمقابل چنین تفکری حرکت کند. می‌بینیم که ابرقهرمانان از ناتوانی اداره زندگی رنج می برند، از سوی نهادهای مردمی و اداره پلیس جدی گرفته نمی‌شوند و در یک مسافر خانه دور افتاده زندگی می‌کنند . آن‌ها به پیشنهاد یک تاجر معروف در عرصه تکنولوژی رویه زندگی خود را تغییر می‌دهند و سعی در شناساندن قانونی خود دارند و … . داستان به اندازه‌ای دم دستی به‌نظر می‌رسد که از زمانی که این پیشنهاد به یکی از ابرقهرمانان «فروزن» داده می‌شود، برای یک مخاطب سینما دیده قابل حدس است که پشت این درخواست دسیسه ای چیده شده . اما این دسیسه به اندازه تفکر یک کودک پیشرفت می‌کند. یعنی مسلم است که این اثر برای گروه سنی بزرگ سال ساخته نشده و مخاطب نباید به بلوغ رسیده باشد؛ پس به طور ناملموس مخاطب بزرگسال را از گردونه قضاوت خارج می‌کند و اجازه می‌دهد ابژه‌های تعبیه شده در داستان را یک کودک حدس بزند نه خانواده اش. در نتیجه این قهرمان بازی‌ها، انگیزه بصری و ادبی چندانی برای خانواده ها ندارند اما همچنان کودکان آن را الگوی خود قرار می دهند و خواهند پرستید .

 

فرم و ضد فرم

در بحث تکنیک ساخت این انیمیشن مشخص است، هدف نمایش قراردادی از قوانینی است که یک داستان قهرمانی را به جلو حرکت می‌دهد. از درخت‌هایی که به شکل مربع هستند، تا استفاده میکرو بی پروا از خط و زاویه‌های شکسته در این انیمیشن نمایان‌گر آن هستند که این اثر یک هنر قراردادی است که سعی در جذب رضایت مشتری دارد. نوع روایت داستان این اثر به خوبی از فرم عبور می‌کند و محتوا را شکست می‌دهد. محتوایی که اگر بخش‌های زیادی از آن را حذف کنیم شاید نکته چندانی از دست نداده باشیم. اما مساله این جاست که محتوا هم می‌خواهد خانواده را ستایش کند و هم می‌خواهد بر علیه نیرویی نامرئی که بر اثر یک پیشینه کودکانه سعی در نابود سازی ابرقهرمانان داستان را دارد، برخیزد.

 

انیمیشن در بیان ابژه دوم نمره بالایی دریافت می‌کند و کودک تا سر حد تنفر از خواهر تاجر (ضد قهرمان) حرصش می‌گیرد. نقدی که بر این اثر وارد می‌دانم از آنجا شروع می‌شود که در تعریف فیلم‌نامه نویسی این گونه می‌گوییم که : ضد قهرمان همواره از قهرمان قوی‌تر است و او را برای بارها شکست می‌دهد . اما در این اثر ما شاهد آنیم که ضد قهرمان با استفاده معکوس، از خود قهرمانان داستان علیه ایشان اقدام می‌کند؛ حتی لحظاتی که این نیروها در خدمت ضد قهرمان به کارگرفته می‌شوند مخاطب، کودک و بالغ ، متوجه است که با یک ناآگاهی و کنترل از راه دور روبه‌رو شده که باعث می‌شود قهرمانان به طور ناخواسته این اعمال شنیع را انجام می‌دهند . به طور کلی این اثر پیشرفت صعودی در ارائه هنر ناب بصری آن هم در حد و اندازه‌های یک انیمیشن، با تکنولوژی هالیوود و ستاره هایش، نداشته است و تنها توانسته در افق سیاست‌های خود حرکت کند و همان میزان ارتفاعی را که از قبل به دست آورده، نگاه دارد که این خود موفقیتی است برای بخش صنعتی هالیوود و توانسته بازهم کودکان را پای حکایت‌های یک‌طرفانه خود میخکوب کند.

 

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

تبلیغات

برترین ها