در میان فیلم های اکشن زیادی که هر ساله تولید می شوند، اثری مانند فیلم جان ویک گوهرنابیست که نمی شود از آن گذشت، از این بابت در ادامه نگاهی به فیلم جان ویک داشته ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

اگر بخواهیم فیلم جان ویک را مورد بررسی قرار دهیم بهتر است در ابتدا نگاهی به شکل گیری شخصیت جان ویک بیندازیم. همه چیز با دو طراح بسیار خبره در زمینه صحنه‌های بدلکاری به نام های چاد استاهلسکی و دیوید لیچ اغاز شد که سعی داشتند تا موجوی خونسرد را خلق کنند که مانند ماشین آدم کشی به هیچ چیز زنده و متحرکی رحم نمیکند،از این رو به سراغ بازیگری رفتند که در کارنامه هنری خود فیلم مطرحی چون ماتریکس را دارا بود، فیلمی مملو از صحنه های اکشن و بدلکاری های فوق العاده است که آدرنالین خون مخاطبانشان را به بالاترین حد میرساند. کیانو ریوز خون سرد در این فیلم همانند اژده هایی گرسنه ظاهر می شود که قادر است همه چیز را ببلعد و بسوزاند تا مخاطبانشان راضی نگهدارد.

اولین قسمت از فیلم جان ویک ( John Wick: Chapter 1) در سال ۲۰۱۴  و به کارگردانی Chad Stahelski و avid Leitch و نویسندگی Derek Kolstad به روی پرده رفت. جان ویک با بازی ستاره محبوب سینما کیانو ریوز به همراه بازیگران سرشناسی همچون مایکل نیکویست، آلفی آلن و آدریان پالیکی توانست در میان بازار شلوغ فیلم های اکشنی که از در و دیوار سینماهای هالیوود آویزان بودند برای خود اسم و رسمی دست و پا کرده و با فروش جهانی ۸۸٫۸ میلیون دلار، کسب امتیاز ۷٫۳ در imdb و گرفتن ۳۱ نقد مثبت از ۴۰ نقد متاکریتیک نشان داد که پرچمش را در سرزمین فیلم های اکشن خوب بالا برده و فعلا قصد ماندن دارد.

مدتهاست که سینما دیگر آن اقتدار همیشگی خود را از دست داده است و با ارائه فیلم هایی ضعیف و کاملا ابتدایی مخاطبان خود را دلسرد کرده است،اما گاه گاهی نیز نفس هایی در کالبد این جسم سرد دمیده می شود که فیلم جان ویک  از آن دست فیلم ها است .در فیلم جان ویک شاهد این بودیم که جان با بازی کیانو ریورز خوش استیل بعد از کشته شدن سگی که از همسرش برای او به یادگار مانده بود تصمیم میگیرد تا جان تمام عاملان این اتفاق به ظاهر بی ارزش را بگیرد. جان که از فعالیت های گنگستری خودش را بازنشسته کرده، زندگی آرامی دارد و سال هاست دست به اسلحه خود نزده، بعد از کشته شدن سگش در همان ابتدای فیلم به سراغ مخفیگاه کوچکی که در خانه اش جاسازی کرده میرود سلاح، پول و هر چیزی را که لازم دارد برمیدارد و تنها بخاطر کشته شدن سگش به سراغ نابود کردن یکی از بزرگترین گروه های مافیایی کشور میرود.

این که چرا کشته شدن سگش او را تا این حد عصبانی کرده سوالی است که فیلم جان ویک را به یکی از برترین آثار اکشن تبدیل کرده. شاید در نگاه اول فکر کنیم که کشته شدن سگ جان باعث خشم او شده ولی این سگ تنها نمادی از خط قرمزهای جان است که حالا کسانی بدون دلیل روی آن پا گذاشته اند، در اصل جان اعتقاد دارد که تا زمانی که او با کسی کاری ندارد و خود را بازنشته کرده کسی حق ندارد به خود اجازه دهد که سر به سر او بگذارد و آرامشش را بهم بزند و این چیزی است که از نظر او ارزش جنگیدن دارد. در اینکه شخصیت آرام و کاریزماتیک کیانو و استیل منحصر به فردش در موفقیت فیلم تاثیر داشته هیچ شکی نیست ولی این همان چیزی است که بسیاری از فیلم های اکشن ناموفق هم آن را داشته اند پس چرا جان ویک ؟؟ در جواب به این سوال باید به سراغ جزئیات فیلم برویم، جزئیاتی که میتواند تفاوت بین برترین و بدترین فیلم سال را رقم بزند.

 بررسی فیلم جان ویک

چرا جان ویک؟؟

جان ویک داستان بسیار ساده ای دارد، یک فرد با استعداد های منحصر به فرد و توانایی های غیر عادی عصبانی شده و تصمیم دارد همه را به خاک و خون بکشاند، داستان به سادگی هر فیلم دیگری در ژانر اکشن است ولی چیزی که این فیلم را از آثار مشابه جدا میکند، صحنه های اکشنی است که روی تک تک لحظات آنها با دقت کار شده. تمرینات شبانه روزی کیانو ۵۰ ساله برای خلق حرکات طبیعی و اورجینال، سرعت زیاد فیلم، انجام بیشتر بدل کاری ها توسط خود کیانو و حضور نفراتی کاربلد از سه گانه ماتریکس همه و همه جان ویک را به فیلم اکشنی موفق تبدیل کرده اند.

سال های سال است که فیلم های اکشن قدیمی رنگ و لعاب خود را از دست داده و عادت نداریم ببینیم یک نفر وارد فیلم شده و یک تنه همه را با دست خالی بکشد ولی این دقیقا اتفاقی است که در جان ویک میبینیم بدون اینکه از دیدن آن خسته شویم،  چرا که کیانو با ضربات کاملا طبیعی و شناخته شده در دنیای واقعی و زاویه های خاصی که به هنگام تیر اندازی در شرایط مختلف به اسلحه خود میدهد این باور را در بیننده بوجود می آورد که همچین چیزی ممکن است پس مهم نیست که چند نفر در یک فیلم کشته میشوند، مهم این است که همه چیز تا جایی که میشود طبیعی باشد مانند آثاری همچون فیلم The Equalizer 2 با بازی دنزل واشینگتن،فیلم Venomبا هنرنمایی تام هاردی و فیلم Mission: Impossible – Fallout با بازی تام کوز که از فاکتور طبیعی بودن بهره میبرند.در ادامه به ۱۱ نکته از اولین قسمت جان ویک اشاره کرده ایم که ممکن است برای شما جذاب باشد.

  1. کیانو ریوز تمام لحظات دعوا در کلوب شبانه را در همان روز فیلم برداری حفظ کرده و یاد گرفته.

۲٫کیانو در طول فیلم و با توجه به موقعیتی که در آن قرار داشته استایل متفاوتی برای تیراندازی مشخص کرده بود.

۳٫او قبل از شروع فیلم برداری چهار ماه کامل درگیر یادگیری جودو، جی جی ژاپنی و جوی جیتسو برزیلی بوده

۴٫خالکوبی روی کمر کیانو در فیلم به این معناست  “ثروت به جسور کمک می کند”

۵٫سگی که جان ویک در فیلم دارد، یک توله سگ کوچولو به نام اندی است.

۶٫چندین نفر از نیروهای کارکشته از سه گانه ماتریکس روی جان ویک کار کرده اند.

۷٫در بازی ویدیویی Payday 2 جان ویک یکی از شخصیت هایی است که میتوانید با آن بازی کنید.

۸٫کیانو ریوز تا کنون ۶ نقش را بانام جان بازی کرده.

  1. ۹۰ درصد از بدل کاری های کیانو در فیلم توسط خودش انجام میشود.

۱۰٫در صحنه های مربوط به دعوای معروف در کلوب شبانه کیانو طب داشته و دمای بدنش ۱۰۴ درجه فارنهایت بوده

۱۱٫در طول فیلم کیانو جان ۸۴ نفر را میگیرد.