با ما همراه باشید

اخبار

بلیت سینما بیست هزار تومان می‌شود؟

منتشر شده

در

بلیت سینما,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران
گروهی از سینماداران به دنبال افزایش قیمت بلیت سینما به میزان افزایش تورم هستند.

بلیت سینما بیست هزار تومان می‌شود؟ گروهی از سینماداران به دنبال افزایش قیمت بلیت سینما به میزان افزایش تورم هستند؛ اتفاقی که اگر رخ دهد، بلیت سینما می‌بایست به سی هزار تومان برسد اما بعید به نظر می‌رسد چنین اتفاقی رخ دهد و این برآورد وجود دارد که قیمت بلیت سینما چیزی حدود ۳۳ درصد افزایش یابد و به بیست هزار تومان برسد؛ اتفاقی که قاعدتاً خبر خوبی برای تماشاگران سینما نیست اما چاره‌ای جز این افزایش برای پوشش هزینه‌های سینما وجود ندارد.

 

اکران نوروزی از سی و سه روز دیگر آغاز می‌شود و مطابق با رویه مرسوم در هفته‌های پایانی سال درباره میزان افزایش قیمت بلیت سینما تصمیم‌گیری می‌شود. سینما ارزان‌ترین سرگرمی و در عین حال یکی از ارزان‌ترین محصولات فرهنگی است که مردم ایران به آن دسترسی دارند و این قاعده درباره ایران صادق نیست و سینما در اغلب کشورهای دنیا جزو تفریحات ارزان قیمتی محسوب می‌شود که هر طبقه اجتماعی و اقتصادی به آن دسترسی دارد.

 

البته در ایران با وجود قیمت پایین بلیت سینما، همچنان طیفی از مردم توان رفتن به سینما را ندارند و شلوغی سالن‌های سینما در روزهایی که قیمت بلیت سینما نیم‌بهاست، مهر تأییدی بر این واقعیت می‌زند که گروهی از سینمادوستان، توان اقتصادی لازم برای تماشای فیلم‌ها روی پرده بزرگ را ندارند و اگر بلیت سینما ارزان‌تر باشد، این گروه که جمعیت کمی نیز نیستند، مشتری ثابت سالن‌های سینما می‌شوند.

 

در مقابل، صاحبان سالن‌های سینما اعتقاد دارند این گروه آنقدر بزرگ نیستند که حضورشان در سالن‌ها بتواند هزینه‌ها را پوشش دهد و همان امکان بلیت نیم‌بها در برخی روزهای هفته، نیاز این گروه را پوشش می‌دهد و در روزها و سانس‌های بهتر نظیر سانس‌های شب، باید بهای بیشتری برای بلیت توسط دیگر گروه‌های مردم پرداخت شود تا چرخ سینما بگردد و در واقع این نوع قیمت گذاری بلیت بر سر روز و زمان اکران را یک روش استاندارد تلقی می‌کنند.

 

بلیت سینما در سالی که گذشت، در پردیس‌های سینمایی باکیفیت به قیمت پانزده هزار تومان عرضه می‌شد و برای سال آینده صنف سینماداران به دنبال افزایش قیمت است و این افزایش قیمت با توجه به تورم شدیدی که در همه بخش‌ها مشهود است، غیرقابل انکار است. در این میان، شماری از صاحبان سالن‌های سینمایی اعتقاد دارند با توجه به افزایش شدید هزینه‌های نگهداری سالن‌های سینما و تجهیزات پخش فیلم، باید قیمت بلیت ۱۰۰ درصد افزایش یابد و به سی هزار تومان برسد؛ خواسته‌ای که البته ظاهراً اراده حداکثری به همراه ندارد، ولی درخواست افزایش چشمگیر هزینه بلیت سینما جدی است.

 

با توجه به آنکه عمر لامپ ویدیوپروژکشن‌ها بسته به مدل و مارک دستگاه‌ها، بین سه تا هفت هزار ساعت است، سالن‌های سینما مجبورند، سالیانه دست‌کم دو بار لامپ ویدیوپروژکشن‌ها را تعویض کنند و در عین حال مجبورند در رقابت با دیگر سالن‌ها مرتباً فضای سالن‌های سینما و امکانات را بازسازی و بروزرسانی نمایند.

 

در همین راستا، در حالی که شماری از سالن‌های سینما به پروژکتور دیجیتال لیزری مجهز شده بودند، اکنون پروژکتورهای ۴K مستقر در یکی از سینماها، باز هم تکاپو را برای افزایش کیفیت سالن‌های سینما افزایش داده است؛ رقابتی که در نهایت به نفع تماشاگر تمام می‌شود، ولی این رقابت برای تماشاگر بی‌هزینه نیست.

 

به اینها باید افزایش ارزش دلار را افزود که حتی هزینه‌های روتین نظیر تغییر لامپ پروژکشن سالن سینما به عنوان اقدامی اجتناب ناپذیر را نیز با هزینه چند برابر همراه کرده، چه رسد به تغییر و بروزرسانی سیستم پخش سالن‌های سینما که بسیار گرانبها تمام می‌شود. با این اوصاف سینماگران در پی افزایش هزینه برای جبران این افزایش‌ هزینه‌ها هستند که انتظار می‌رود در سال آینده نیز تداوم داشته باشد و به همین دلیل شرایط دشوار خواهد شد.

 

در این راستا، پیش بینی می‌شود، شاهد افزایش قیمت بلیت سینما در حدود ۳۳ درصد باشیم و قیمت بلیت سینماهای باکیفیت کشور به بیست هزار تومان افزایش یابد. این کفِ افزایش قیمت بلیت سینما مورد نظر گروهی از سینماگران نیز هست، چون با توجه به رشدِ چشمگیر هزینه تولید فیلم‌های سینمایی، قیمت بلیت سینما به مراتب باید بیش از رقم کنونی باشد تا هزینه تولید فیلم‌های سینمایی از گیشه بازگردد. به اعتقاد برخی فعالان اقتصادی سینما، با این میزان افزایش نیز سینما همچنان ارزان‌ترین سرگرمی در دسترس عمومی می‌ماند.

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

برترین ها