با ما همراه باشید

اخبار

«ترمیناتور ۲» با الهام از یک ربات ساخته می شود

منتشر شده

در

در فیلم ترمیناتور ۲، ربات  به نام T-1000 نقش منفی فیلم را بر عهده داشت که از آهن مایع ساخته شده بود و بر همین اساس می‌توانست تغییر شکل داده و خود را تعمیر نماید. حال محققان چینی موفق شده‌اند با الهام گرفتن از این شخصیت، رباتی کوچکی توسعه دهند که می‌تواند به محیطی‌های نظیر مناطق خطر برود که انسان و ربات‌های با شکل ثابت نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند.

 

نمونه‌ی اولیه کوچک این ربات الهام گرفته از فیلم ترمیناتور توسط تیم‌ تحقیقاتی دانشگاه علم و فناوری چین با همکاری دانشگاه ولونگونگ استرالیا ساخته شده است. به گزارش رسانه‌های چینی این ربات شامل یک چرخ پلاستیکی کوچک، یک باتری لیتیومی و یک قطره‌ فلز نقره مانند به نام گالیوم می شود.

 

ترمیناتور ۲,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

بر اساس نظر کارشناسان، آلیاژهای فلزی مایع به علت رسانایی بالا، کشش سطحی کنترل شده و انعطاف پذیری آنها، منحصراً مناسب ساخت ربات‌های نرمتر هستند. بدین ترتیب می‌توان از آنها در حوزه‌های مختلفی نظیر بخش پزشکی و نظامی استفاده کرد.

 

ترمیناتور ۲,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

در حال حاضر، ربات‌های بسیار کوچک و ظریف می‌توانند داروها را به نقاط خاصی در بدن انتقال دهند. محققان این پروژه باور دارند که در آینده‌ای نزدیک می‌توان از فلز مایع برای توسعه ربات‌های کوچک استفاده کرد. بدین شکل ربات‌های کوچک جدید قادر خواهند بود به محل هایی غیر قابل دسترسی برای انسان یا ربات های جامد بروند.

 

برای مثال مدل پیشرفته‌ی این ربات‌ها می‌توانند در مواقع اضطراری از زیر در عبور کرده و افراد داخل اتاق را نجات دهند. بدین ترتیب با استفاده از فلزات مایع می‌توان ربات‌های با قابلیت تنظیم‌گر توسعه داد که قادرند در مواقع مورد نیاز به هر شکلی تبدیل شوند.

 

مدل اولیه‌ی این ربات در واقع قطره‌‌ای از فلز گالیوم است که بر اساس تغییر ولتاژ اعمال شده به آن می تواند شکلش را تغییر دهد. این قطره بر همین اساس می‌تواند به جاذبه غلبه کرده و در این چرخ پلاستیکی بچرخد.

 

امین قیاسی

 

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + چهار =

تبلیغات

برترین ها