با ما همراه باشید

اخبار

در پشت پرده چه می گذرد؛ معادله مجهول اکران نوروز ۹۷

منتشر شده

در

اکران نوروز سینماها,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

 جلسه دوشنبه گذشته شورای صنفی نمایش که قرار بود درباره فیلم های اکران نوروز به جمع بندی برسد، بدون نتیجه خاصی به پایان رسید. سخنگوی شورا وعده داده در جلسه هفته آینده که ۲۰ اسفند خواهد بود، قطعاً فیلم های اکران نوروز معرفی خواهند شد. حال اینکه مسئله ارائه نشدن آئین نامه اکران ۹۸ در این مسیر خلل ایجاد کرده یا موارد دیگری در آن دخیل است، برای ما مشخص نیست.

 

بویژه وقتی بی شک هر دفتر فروش بانفوذی، مطابق رسم نانوشته هر سال باید سهمی از این مقطع پرطرفدار ببرد. با این وصف، روشن نیست چرا هنوز شورای صنفی تصمیم قطعی خود را درباره فیلم های اکران نوروز اعلام نمی کند. گرفتن این تصمیم دست کم درباره چند گزینه نباید کار دشواری باشد.

 

از جمله انتخاب از میان دو فیلم «زندانی ها» ساخته مسعود ده نمکی و «دیدن این فیلم جرم است» رضا زهتاب چیان که دومی در طول نمایش در جشنواره فیلم فجر ۳۷، بازخوردهای گرمی از سوی مردم نداشت. از سویی فیلمیران نیز ظاهراً ترجیح بیشتری روی «تگزاس۲» (مسعود اطیابی) دارد که پیشتر نسخه اولش امتحان خود را پس داده و «رحمان ۱۴۰۰» (منوچهر هادی) را برای اکران دوم نوروز در نظر دارد.

 

هدایت فیلم هم قطعاً برای اکران عید از «ژن خوک» (سعید سهیلی) مطمئن تر است تا «زیر نظر» (مجید صالحی). پویا فیلم هم «ایکس لارج» را برای این تایم طلایی آماده کرده است. بشرا فیلم هم که «متری شیش و نیم» را معرفی کرده و اگر اعضای شورا پیشنهاد وزیر را در اولویت دادن به فیلم های مطرح جشنواره امسال جدی بگیرند، روی پرده رفتنش در نوروز ۹۸ قطعی است.

 

در این شرایط واقعاً تعلل شورای صنفی نمایش و کم و زیاد کردن بی دلیل کاندیداها توجیهی ندارد. مگر اینکه در پشت پرده کسانی از این بلاتکلیفی بخواهند به نفع فیلم روی پرده خود بهره ببرند و اکرانشان را کِش دهند!

 

البته دیروز سخنگوی شورای عالی اکران به ایسنا اعلام کرد که در جلسه اخیر این شورا، فیلم های «غلامرضا تختی»، «متری شیش و نیم»، «دیدن این فیلم جرم است»، «زیر نظر»، «تگزاس ۲»، «زندانی‌ها»، «ایکس لارج»، «ژن خوک»، «چهار انگشت»، «تیغ و ترمه»، «درخونگاه» و «رحمان ۱۴۰۰» به عنوان گزینه‌های اکران نوروزی معرفی شده اند.

 

انتخاب هفت فیلم از میان گزینه های موجود، برای یک گروه کارشناسی نباید کار سختی باشد. هرچند اگر طبق احتمال سخنگوی شورای صنفی افزایش تعداد سرگروه ها هم از هفت سرگروه تحقق می یافت، باید یک فیلم بیشتر از تعداد معین سالهای اخیر به اکران نوروز می رسید که این طور نشد. بر این اساس، سینماهای سینماهای استقلال، آزادی، باغ کتاب، ایران، زندگی، آستارا، فرهنگ به عنوان سرگروههای سینمایی در سال ۹۸ معرفی شده اند.

 

تبلیغات

برترین ها