با ما همراه باشید

اخبار

سخنگوی انجمن تهیه‌کنندگان سینما : کسر مالیات بر ارزش افزوده توسط سینماداران صحیح نیست

منتشر شده

در

سخنگوی انجمن تهیه‌کنندگان سینما می‌گوید که کسر ۹ درصد از فروش فیلم‌ها تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده توسط سینماداران صحیح نیست.

مرتضی شایسته (سخنگو و عضو هیات مدیره انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران)  درباره مباحث مطرح شده در  آخرین نشست هیات مدیره انجمن تهیه‌کنندگان مستقل به ایلنا گفت: در این نشست اعضای جدید هیات مدیره نیز حضور داشتند و  رییس انجمن از افزایش تعداد اعضای هیات مدیره اظهار خوشنودی کرد.

 

وی ادامه داد: رئیس انجمن تهیه‌کنندگان مستقل  اعلام کرد که با توجه به لزوم شفاف‌سازی، حضور اعضای انجمن در ارکان مختلف می‌تواند به ارتباط مستقیم اعضا مساعدت کند. در این شیوه مسائل و مشکلات سریعتر می‌تواند در هیات مدیره مطرح شود

 

شایسته افزود: در ادامه جلسه برخی تصمیمات کارگروه اکران (شورای صنفی نمایش ) مورد نقد و بررسی قرار گرفت و اولین  موضوع کسر چهاردرصد از سهم بلیت توسط  سامانه جامع فروش به نام سینما تیکت بود. برخی از همکاران به کسر این درصد از بلیت معترض بودند و اعتقاد داشتند که در این زمینه شورای صنفی نمایش کم کاری کرده است. از سوی دیگر گفته شد که هنوز ۹ درصد مالیات ارزش افزوده توسط برخی سینماها از فروش کسر می‌شود. در صورتی‌که این مبلغ براساس نامه معاونت مالیات بر ارزش افزوده باید از تهیه‌کنندگان حقوقی و نه حقیقی کسر شود.

 

مرتضی شایسته اضافه کرد: اما نکته اصلی که مورد اعتراض جمعی بود، اکران فیلم‌ها قبل از برداشتن فیلم‌های جدید بود. همکاران اعتقاد داشتند وقتی فیلمی قبل از سرگروه اکران می‌شود به فیلم‌های روی پرده و بخصوص فیلمی که در همان گروه ادامه نمایش دارد، لطمه اساسی وارد می‌سازد. ازسوی دیگر از این امکان صرفاً برخی منتفع و حقوق صاحبان دیگر فیلم‌ها ضایع می‌شود.

 

سخنگوی هیات مدیره انجمن ادامه داد: در بخش دیگر از مذاکرات هیات مدیره بحث کمیته انضباطی مطرح شد. در این زمینه اعلام شد که اساساً این کمیته به اشتباه تشکیل شده و باید مأموریت‌های آن به شورای صنفی نمایش (کارگروه اکران) بازگردد. در همین زمینه تاکید شد که حضور مسئول کمیته در این شورا که شائبه “اعمال نظر” نیز وجود دارد برخلاف مقررات است و معلوم نیست چرا با این حضورها غیرموجه، برخورد جدی نمی‌شود. هیات مدیره تاکید داشت که با توجه به شورای صنفی نمایش و شورایعالی اکران وجود کمیته انضباطی غیر  لازم و حتی غیرعقلائی است.

 

وی ادامه داد: دستور جلسه بعدی به دریافت مالیات بر ارزش افزوده از طریق دفاتر پخش از تهیه‌کنندگان اختصاص داشت و اقداماتی که توسط معاونت مالیات بر ارزش افزوده صورت گرفته است و مقرر شد که برای جلوگیری از این اقدام متناقض با دستور قبلی معاونت” مالیات بر ارزش افزوده ” اقدام لازم صورت گیرد.

 

سخنگوی انجمن تهیه‌کنندگان مستقل به اظهار نگرانی هیات مدیره از شکل‌گیری صنف واحدبه شیوه دولتی اشاره کرد و افزود: براساس مصوبه هیات اجرایی شورایعالی تهیه‌کنندگان مقرر بود که با روش‌های صنفی برای یکپارچه‌سازی صنف تهیه‌کنندگی اقدام شود. متاسفانه با برخی رفتارها، به نظر می‌رسد که اقدامات از شکل صنفی به سمت اقدام براساس نمایندگی از دولت تغییر ماهیت داده است. هیات مدیره نسبت به تشکیل صنف از طریق دولت به‌ شدت هشدار داد و مقرر شد در این زمینه اقداماتی انجام داده شود.

 

تبلیغات

برترین ها