با ما همراه باشید

اخبار

ماجرای ترافیک اکران فیلم ها تمام ناشدنیست!

منتشر شده

در

انگار مسئله ترافیک فیلم های در نوبت اکران در نیمه دوم سال هیچگاه قرار نیست تمام شود. در هفته پایانی دومین ماه از فصل پاییز بسیاری از سازندگان فیلم ها به دنبال عقد قرارداد با سرگروه های مورد نظرشان هستند اما نکته جالب اینکه قراردادها یکی پس از دیگری به ثبت رسیده و گویا جای خالی دیگری وجود ندارد.

 

در واقع تعداد محدود سینماهای استاندارد کشور در این بلبشوی وضعیت نمایش به هیچ وجه جوابگوی فیلم های در صف اکران نیست و کاری نیز از دست هیچکس ساخته نیست. با این وضعیت همان مسئله همیشگی ثبت قراردادهای سه هفته پیش می آید و صاحبان فیلم ها تا می خواهند به خود بیایند باید سینمای سرگروهشان را به فیلم دیگری واگذار کنند. شورای صنفی نمایش نیز چاره ای جز ثبت و اعلام خروجی هفتگی ندارد و همچنان این سرمایه فیلمسازان است که با اکران محدود و تبعیض آمیز و البته غیراستاندارد به قهقهرا می رود.

 

شورای صنفی نمایش در آخرین جلسه خود قرارداد اکران سه فیلم جدید را در گروه ایران به ثبت رساند. در این گروه از جمعه گذشته فیلم سینمایی «خانم یایا» روی پرده رفته است. پس از ساخته عبدالرضا کاهانی فیلم «بی نامی» به گفته سازندگانش از ۲۰ آذرماه به نمایش درمی آید. براساس اعلام شورای صنفی، «دزد و پری» و «تخته گاز» نیز فیلم های در نوبت اکران گروه ایران پس از «بی نامی» هستند. یعنی با یک حساب سرانگشتی برنامه نمایش گروه سینمایی «ایران» – حتی اگر قرارداد فیلم های ثبت شده را سه هفته ای نیز در نظر بگیریم – تا اواسط بهمن ماه و همزمان با برگزاری جشنواره فیلم فجر پر شده و در این بین امکان ثبت قرارداد فیلم دیگری نیز در این گروه وجود ندارد.

 

وضعیت دیگر گروه های سینمایی نیز تقریباً به همین شکل است و براساس شنیده های ما بسیاری از صاحبان فیلم ها این روزها در تکاپوی بستن قرارداد با سرگروه مورد نظر خود هستند تا بتوانند در نیمه دوم سال برای فیلم شان اکران بگیرند.

 

با اتمام ایام عزاداری ماه محرم و صفر سینماها از روز جمعه گذشته به طور رسمی آغاز به کار کرده اند. هر چند تعطیلی چهارشنبه و پنجشنبه گذشته و البته نیمه وقت بودن سالن ها در روز سه شنبه هفته قبل عملاً فروش اکثر این هفته فیلم ها را با افت مواجه کرده است. در این میان بازی حساس تیم فوتبال پرسپولیس با تیم کاشیما آنتلرز که شنبه شب در برخی از سینماهای کشور به نمایش درآمد در این افت فروش بی تأثیر نبود.

 

از روز جمعه فیلم سینمایی «خانم یایا» به چرخه اکران اضافه شده است. ساخته عبدالرضا کاهانی که از همین روزهای آغازین اکران با بحرانی به نام بلاتکلیفی بین مرز یک فیلم کمدی و یک فیلم کاملاً اجتماعی و جدی روبرو شده، تا اینجای کار در گیشه فروش چندان بدی نداشته است.

 

این فیلم ۳۶ سالن در تهران دارد و به تازگی نیز ۶۱ سینما در شهرهای مختلف نمایش آن را آغاز کرده اند. مجموع فروش «خانم یایا» پس از چهار روز نمایش مبلغی حدود ۷۰۰ میلیون تومان بوده است. میزان فروشی که این فیلم را فعلاً در صدر جدول فیلم های پرفروش هفته قرار داده است.

 

«مغزهای کوچک زنگ زده» با ورود به هفته هفتم اکران در رتبه دوم جدول فروش هفتگی قرار دارد. ساخته جدید هومن سیدی برخلاف دیگر آثار کمدی روی پرده که برای فروش بیشتر دست به دامان هر ترفندی شده اند، بسیار بی حاشیه به راه خود ادامه می دهد و تاکنون نیز به عنوان یک فیلم کاملاً اجتماعی فروش قابل قبولی نیز داشته است.

«مغزها…» در مجموع ۸۱ سینما در کشور دارد و میزان گیشه اش نیز از مرز ۱۰ میلیارد تومان عبور کرده است.

فیلم جدید سیدی در سرگروه آزادی در حال نمایش است. در جلسه اخیر شورای صنفی نمایش قرارداد اکران فیلم «سرو زیر آب» ساخته محمدعلی باشه آهنگر در این گروه به ثبت رسید. «اتاق تاریک» به کارگردانی روح ا… حجازی دیگر فیلم در نوبت اکران گروه آزادی است.

 

«لس آنجلس – تهران» سومین فیلم پرفروش هفته است. این فیلم پس از گذشت چهار هفته از اکرانش همچنان مورد آماج حمله بسیاری از تماشاگرانش قرار دارد. در حال حاضر در هر تیزر و یا موارد تبلیغاتی دیگری که از سوی سازندگان فیلم ارائه می شود بسیاری از مخاطبان در صفحه های اجتماعی نسبت به کیفیت پایین فیلم اعتراض می کنند. نکته جالب اینکه در این میان برخی از کانال های تلگرامی – که اعتبار چندانی نیز در میان سینماگران ندارند – شش میلیاردی شدن این فیلم را جواب محکمی به اعتراض های اخیر دانسته اند.

 

با توجه به افزایش قیمت بلیت های سینما در سال های اخیر، اگر بخواهیم تعداد تماشاگران «لس آنجلس – تهران» را با سایر فیلم های پرفروش کمدی بسنجیم متوجه می شویم این فیلم در مقایسه با سایر آثار موفق سینمای ایران تا همینجای کار نیز تماشاگر چندانی نداشته. هر چند به اعتقاد برخی همین میزان گیشه نیز به لطف فروش بلیت های ارگانی به این میزان رسیده است. در واقع مخاطبان امروز سینمای ایران با یک تحقیق ساده اینترنتی می توانند از کیفیت و ساختار پایین یک فیلم آگاه شوند و همین امر می تواند به راحتی پرونده یک را مختومه کند.

 

فروش کل «لس آنجلس – تهران» با تعداد قابل توجه ۱۰۳ سینما در کشور مبلغی حدود شش میلیارد و ۳۰۶ میلیون تومان است.

 

در جلسه روز دوشنبه شورای صنفی نمایش قرارداد اکران فیلم سینمایی «کلمبوس» به کارگردانی هاتف علیمردانی در گروه کورش به ثبت رسید و این فیلم به احتمال فراوان از اوایل آذرماه روی پرده خواهد رفت. گروه کورش هم اکنون در اختیار «لس آنجلس – تهران» قرار دارد.

 

«پیشونی سفید ۲» با ۱۱۹ سالن در میان سایر فیلم ها بیشترین تعداد سینما را دارد. ساخته جدید جواد هاشمی علاوه بر تعداد سینماهای بسیار همچنان از امتیاز اکران مدارس نیز برخوردار است. در واقع تمام این دلایل باعث شده تا فیلم جدید این کارگردان در رتبه چهارم جدول فروش هفتگی حضور داشته باشد.

 

فروش کل «پیشونی سفید ۲» پس از ۳۱ روز نمایش از مرز دو میلیارد تومان عبور کرده است.

 

«لازانیا» پس از ۳۸ روز نمایش از دیروز سینمای سرگروهش، ماندانا را در اختیار فیلمی جدید قرار داد.

 

ساخته حسین قناعت در حال حاضر ۳۱ سینما در تهران و ۶۸ سینما در شهرهای مختلف دارد. گیشه این فیلم کودک در آستانه سه میلیاردی شدن است.

 

از دیروز فیلم سینمایی «وای آمپول» با محدوده سنی ۹ تا ۱۵ سال در گروه ماندانا و به جای «لازانیا» روی پرده رفته است. این فیلم به کارگردانی علیرضا محمودزاده و با تهیه کنندگی داریوش باباییان داستان زندگی خانواده «آمپول‌چی» را روایت می کند که خود تولید کننده آمپول هستند و در این میان با وحشت فرزندان‌شان از آمپول مواجه می‌شوند. ولی در نهایت ورزش فوتبال و انتخاب برای رده‌های قهرمانی به کمک فرزندان آنها می‌آید… . علی صادقی، رضا شفیعی جم، حدیث فولادوند، هوشنگ حریرچیان، شهرام قائدی و پارسیا شکوری بازیگران اصلی این فیلم سینمایی هستند.

 

«گرگ بازی» با مضمون متفاوت خود نسبت به سایر آثار در حال نمایش وارد هفته سوم اکرانش شده و به عنوان یک فیلم اجتماعی تاکنون نیز گیشه چندان بدی نداشته است. ساخته عباس نظام دوست ۲۵ سینما در تهران دارد و به طور همزمان در ۳۵ سینمای شهرهای مختلف در حال نمایش است. «گرگ بازی» در مجموع سینماهای تهران و شهرستان ها حدود ۶۵۶ میلیون تومان فروش داشته است.

 

در گروه استقلال که هم اکنون «گرگ بازی» در آن در حال نمایش است، به تازگی قرارداد اکران فیلم کودک «پاستاریونی» به ثبت رسیده.

 

رتبه هفتم جدول فروش هفتگی با اختلاف جزئی نسبت به «گرگ بازی» در اختیار فیلم کمدی «هشتگ» قرار دارد. از اکران فیلم رحیم بهبودی فر ۴۵ روز گذشته و مجموع فروش آن از مرز سه میلیارد تومان عبور کرده است. این فیلم کمدی در تهران و شهرستان ها به ترتیب ۲۲ و ۵۳ سینما دارد.

 

«عرق سرد» هم در تهران و هم در شهرهای مختلف با ۱۴ سینما به اکران خود ادامه می دهد. این فیلم پس از ۴۵ روز نمایش در مجموع تهران و شهرستان ها حدود یک میلیارد و ۸۷۹ میلیون تومان فروخته است. در گروه باغ کتاب که هم اکنون «عرق سرد» در آن در حال اکران است، بزودی فیلم سینمایی «آستیگمات» به نمایش عمومی درمی آید.

«هزارپا» پس از ۱۱۷ روز نمایش این روزها تنها در شهرستان ها نمایش دارد. جالب اینکه پایان اکران این فیلم در سینماهای تهران پس از گذشت این مدت طولانی اعتراض سازندگانش را در پی داشت. عوامل «هزارپا» با بسنده به این نکته که این فیلم در صورت ادامه اکران در تهران به فروش بالاتری از ۳۷ میلیارد تومان نیز دست می یافت اعتراض خود را به پایان اکران فیلمشان اعلام کردند!

 

با این حال ساخته جدید ابوالحسن داودی پس از گذشت ۱۶ هفته همچنان ۱۷ سینمای شهرستان ها را تحت سلطه خود دارد.

 

«جاده قدیم» با از دست دادن سینمای سرگروهش (ایران) حالا فروش روزانه اش نیز با افت فراوانی مواجه شده است. ساخته جدید منیژه حکمت این روزها چهار سینما در تهران و سه سینما در شهرستان ها دارد. فروش کل این فیلم اجتماعی پس از ۴۵ روز اکران مبلغی حدود ۵۷۸ میلیون تومان است.

 

«در مسیر باران» که همزمان با ایام عزاداری ماه صفر موفق به اکران شد در حال حاضر سینمای چندانی ندارد و با استقبال چشمگیری نیز روبرو نشده است. این انیمیشن هم اکنون تنها با ۱۰ سالن به اکران خود ادامه می دهد و مجموع گیشه آن پس از ۱۷ روز نمایش تنها ۱۶ میلیون تومان است.

 

«گام های شیدایی» که همزمان با «در مسیر باران» به نمایش درآمد نسبت به این انیمیشن شرایط به مراتب اسفناک تری را در گیشه تجربه کرده است. این فیلم که پس از شش سال توانسته بود به پرده سینماها راه یابد هم اکنون در کشور تنها پنج سینما دارد و در مجموع نیز تنها دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروش داشته است. نکته جالب در مورد این فیلم فروش تقریباً صفر روز دوشنبه اش بود. به طوری که در سایت سینما تیکت نیز پس از گذشت یک روز هیچ مبلغی به فروش روزانه این فیلم اضافه نشد!

 

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + نه =

تبلیغات

برترین ها