با ما همراه باشید

فیلم بالیوودی

نقد و بررسی فیلم پادماوات Padmaavat 2018

منتشر شده

در

سرانجام فیلم «پادماوات» در هند اکران شد؛ فیلمی که از همان ابتدا جنجالی بود. اعتراضات گسترده مردم باعث شد که اکران این فیلم بارها به تعویق بیفتد. مردم اکران این فیلم را توهین به ملکه هند و قرن چهاردهم دانستند در حالی که سازندگان این فیلم این موضوع را رد کردند. اما حاشیه‌ها به آرامی حل نشد، از تهدید و تعیین جایزه ۵/۱ میلیونی برای سر ستاره بالیوود، تهدید به قتل یکی از مشهورترین بازیگران زن و یک کارگردان برجسته و شکستن پای بازیگران تا خسارت به سینمای نمایش‌دهنده این فیلم و آتش زدن پوسترها بخشی از روند اکران این فیلم بود. با این حال سازندگان این فیلم ساکت ننشستند به دیوان عالی شکایت کردند تا مجوز این فیلم صادر شود و البته به نکاتی که اداره سانسور هم گفت گردن نهادند. از تغییر نام فیلم از «پادماواتی» به «پادماوات» که نام شعر «ملک محمد جاییسی» است تا اصلاحیات اعلام شده. با وجود رای دیوان عالی مقامات ایالت راجیستان و سه ایالت دیگر هند اعلام کردند که این فیلم را اکران عمومی نخواهند نکرد.

نقد و بررسی فیلم پادماوات Padmaavat 2018

پادکونه در پادماوات نقش رانی پادمینی ملکه وقت ایالتی در هند باستان را به عهده دارد. او به خاطر شجاعت، هوش بالا و زیبایی‌اش زبانزد همگان بود. شاهد کاپور که زمانی قرار بود جای شاهرخ خان را در بالیوود بگیرد، نقش همسر او ماهاراوال راتان سینگ را بازی کرد. او که یکی از حاکمان راجپوت بود، تا آخرین‌نفس برای حکومت همسرش رانی و محافظت از جان او مبارزه کرد. بااین‌حال، نه این دو کاراکتر که سومین شخصیت مهم فیلم سلطان علاءالدین خلجی بود که سروصدا به پا کرد. این نقش در فیلم توسط رانویر سینگ بازی شده است. سلطان علاءالدین دومین و قدرتمندترین حاکم سلسله خلجی به‌حساب می‌آید که قلمرو تحت حاکمیتش در دهلی بود. دودمان خلجی یک سلسله پادشاهی از ترک‌های خلج با اصلیت افغانی و فارسی‌زبان بود. علاءالدین به قلمرو پادماواتی حمله کرد، اما به او دل بست! این هم از عجایب تاریخ است و نمونه‌های زیادی در این رابطه می‌توان در متون و کتاب‌های تاریخی پیدا کرد. درعین‌حال، یک چنین داستانی کاملا به مذاق فیلمسازان هندی و بالیوودی خوش می‌آید.

نقد و بررسی فیلم پادماوات Padmaavat 2018

به گفته مخالفان فیلم، نمایش صحنه‌ای رمانتیک بین ملکه ازدواج‌کرده راجپوتی با امپراتور مهاجم مغول، هم تنفر برانگیز و توهین‌آمیز» و هم غیرمعقول و نابخشودنی است. در تاریخ هند از این امپراتور پرقدرت، به عنوان یک مهاجم بی‌رحم اسم برده شده است؛ اما آنچه خشم بیشتر معترضان را برانگیخت، بازیگری بود که در نقش سلطان علاءالدین ظاهر شد. سپردن این نقش به رانویر سینگ که طرفداران بسیار زیادی در هند و به‌خصوص در بین جوانان و دخترها دارد، حکم یک گناه نابخشودنی را داشت! به‌صورت طبیعی، حضور سینگ در چنین نقشی تصویری خوب و مطلوب از این کاراکتر تاریخی ارایه می‌دهد. در یک‌کلام، هندوهای معترض می‌گفتند فیلم بانسالی به شکلی جذاب و باشکوه، یک دشمن قدیمی را موجودی دوست‌داشتنی و قابل‌احترام به نمایش می‌گذارد. این اولین‌بار است که رانویر سینگ در یک فیلم هندی، نقش شخصیت منفی داستان را بازی می‌کند. او چند سالی می‌شود که به جمع بازیگران سینمای هند پیوسته و در همین مدت کوتاه، شهرت فوق‌العاده‌ای کسب کرده است. مراسم‌های مختلف اهدای جوایز در هند، در دو سال اخیر او را به عنوان بهترین بازیگر سال انتخاب کرده و هیچ‌یک از بازیگران جوان بالیوود، موقعیت ویژه او را در بین تهیه‌کنندگان و فیلمسازان ندارند.

نقد و بررسی فیلم پادماوات Padmaavat 2018

به گفته بانسالی فیلمنامه فیلم بر اساس قصیده‌ای بلند به نام پادماواتی اثر مالک محمد جایاسی نوشته‌شده است. به‌این‌ترتیب، آنچه در داستان فیلم آمده روایتی درست اما دلخواه از یک رویداد تاریخی است اما اداره سانسور به دلیل اعتراضاتی که صورت گرفت، نمی‌توانست به ادعا و گفته سازندگان فیلم تکیه کند و باید مدرک محکم‌تری برای این موضوع ارایه و پیدا می‌کرد. در تاریخ سینمای هند در چند دهه اخیر، می‌توان از تعداد قابل‌توجهی فیلم اسم برد که با تهدیدهای خشنی از سوی مخالفان خود روبه‌رو شدند. حتی پادماوات هم از این موضوع، جان سالم به درنبرد.

نقد و بررسی فیلم پادماوات Padmaavat 2018

با وجود برخی ضعفهای فیلم‌نامه و اتفاقات کلیشه‌ای در طول داستان، کارگردانی خوب بنسالی قابل تقدیر است و طراحی صحنه و لباس نیز همچون فیلم قبلی‌اش "باجیرائو مستانی" بسیار زیبا و چشم‌نواز است. بازی رانویر سینگ، دیپیکا پادکونه و شاهد کاپور نیز تماشایی می‌باشد. البته ماجراهی جنجالی عاشقانه فیلم نیز در نوع خودش جالب است! تماشای فیلم میتواند برای طرفداران آثار تاریخی جذاب باشد.

وبسایت «کافه نقد»  با نشر ایران مگ

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + یک =

تبلیغات

برترین ها