با ما همراه باشید

فیلم هالیوودی

نقد و بررسی فیلم The Hate U Give (نفرتی که ایجاد کردی )

منتشر شده

در

نقد و بررسی فیلم The Hate U Give: داستانی پیچیده و متفکرانه درباره تبعیض نژادی

همان طور که در همه فیلم هایی که داستانی درباره سفیدپوستان روایت می کنند، هیچ عبارت عمومی مثل «تجربه سفیدپوستان» وجود ندارد، زندگی هر کسی هم با دیگری فرق دارد و فلسفه زندگی ها با هم متفاوت است و همه به یک چیز خاص علاقمند نیستند. اما درباره یک نوع دیگر از داستان ها این قضیه صدق نمی کند؛ آن هایی که در سینما نادیده گرفته شده اند. فیلم The Hate U Give نمی خواهد «تجربه سیاهپوستان» را درباره یک شخص یا حتی یک خانواده نشان دهد. به جای آن، The Hate U Give با روایت داستانی درباره یک جوان سیاهپوست در پس زمینه جریان «زندگی سیاهپوستان مهم است» (Black Lives Matter)، امتیازهای سفیدپوستان، جنگ های گروه های خیابانی، و تجارت مواد مخدر، دیدگاه متنوعی از زندگی سیاهپوستان را در آمریکا نشان می دهد. جالب اینجاست که با وجود اینکه The Hate U Give این مشکلات را به اندازه کافی و به صورت عمیق بررسی می کند، اما در عین حال فیلمی تجاری، باورپذیر و درنهایت امیدوار کننده است.

داستان The Hate U Give که براساس کتاب پرفروشی به همین نام نوشته Angie Thomas ساخته شده، از دیدگاه Starr Carter با بازی فوق العاده و بالاتر از حد انتظار آماندلا استنبرگ (Amandla Stenberg) روایت می شود. در طول داستان، Starr می گوید که او دو زندگی مختلف دارد، و دو نسخه از خودش را ارائه می دهد. او و خانواده اش در یک محله فقیرنشین سیاهپوستی به نام Garden Heights زندگی می کنند، اما به منظور دادن شانسی برای یک زندگی بهتر به Starr، والدینش او را به مدرسه ای خصوصی به نام Williamson Prep می فرستند، که دانش آموزانش عمدتا سفیدپوست و پولدار هستند. Starr در آن جا محاوره ای حرف نمی زند، همیشه لبخندی بر لب دارد، و هیچوقت به دیگران بهانه ای نمی دهد که او را یک بچه سیاهپوست فقیر در نظر بگیرند. در Garden Heights جایی که بیشتر آخر هفته ها را آن جا می گذراند، Starr می تواند کمی راحت تر باشد، اما هنوز هم نمی تواند کاملا خودش را با شرایط آن جا وفق دهد.

The Hate U Give

Starr یک شب در یک پارتی در Garden Heights، با دوست دوران کودکی‌اش Khalil با بازی الجی اسمیت (Algee Smith) روبرو می شود. Khalil مدتی ناپدیده شده بود و سپس به فروش مواد برای گروه خلافکار محلی King Lords مشغول شده تا هزینه های درمان مادربزرگش که مبتلا به سرطان است را پرداخت کند. وقتی در پارتی دعوایی رخ می دهد، Khalil پیشنهاد می دهد Starr را تا خانه همراهی کند تا مطمئن شود سالم به آن جا می رسد. اما وقتی Khalil به دلیل استفاده نکردن از راهنما توسط پلیس متوقف می شود، به دست پلیس سفیدپوستی که به داخل ماشینش دست درازی کرده و یک برس را با اسلحه اشتباه می گیرد کشته می شود.

این اتفاق تاثیرات پشت سرهمی در طول جریان فیلم دارد، جایی که دو هویت Starr از هم می پاشند. اگر بچه های Williamson مخصوصا دوست پسر سفیدپوستش Chris (با بازی KJ Apa) بفهمند او شاهد این ماجرا بوده، او به همان آدم بیچاره ای تبدیل می شود که همیشه قصد داشته از آن جلوگیری کند. و وقتی این خبر که او شاهد ماجرا بوده در Garden Heights پخش شود، King Lords شروع به فشار آوردن به Starr و خانواده اش می کنند تا او حرفی درباره آن ها نزند. همه این ها در زمانی اتفاق می افتد که اعتراضات مردمی رخ داده و هیئت ژوری می خواهند تصمیم بگیرند آیا آن افسر پلیس در کشتن Khalil مقصر بوده یا خیر.

همه این اتفاقات به نظر خیلی سنگین می‌ آیند و همین طور هم هست. اما George Tillman Jr کارگردان فیلم، خیلی ماهرانه این مشکلات را اداره می کند تا از تبدیل The Hate U Give به فیلمی که بخواهد این پیام را به زور به ما بفهماند جلوگیری کند. مشکلاتی که سیاهپوستان آمریکایی با آن ها روبرو هستند در بازی عالی بازیگران نمایان است، همان طور که Starr نمی داند باید چکار کند. در این فیلم شاهد این هستیم که هیچ کدام از دو دوست یا خانواده Starr با سیاهپوست بودن خود به یک شکل رفتار نمی کنند. پدرش Maverick عضو سابق یک گروه خلافکاری است که در زندان بوده و برای همیشه از کار خلاف خارج شده، و تلاش می کند زندگی بهتری برای خانواده اش بسازد. اما همچنین عقاید سفت و سختی درباره هویت سیاهپوستی دارد که می خواهد آن را به بچه هایش هم القا کند. راسل هرنزبی (Russell Hornsby) هنرنمایی فوق العاده ای در این نقش دارد، و این نقش را با ترکیبی از پیچیدگی و اعتماد به نفس ارائه می کند،‌ لحظاتی در بازی او وجود دارند که شما را به تشویق او مجبور می کنند.

همچنین مادر Starr یعنی Lisa که وقتی جوان بوده از Garden Heights خارج شده و می خواهد Starr هم آینده ای در خارج از این محله داشته باشد، حالا به هر قیمتی شده، مثلا اینکه به Starr اجازه نمی دهد از خودش دفاع کرده و توجه دیگران را جلب کند. بازی رجینا هال (Regina Hall) در این نقش نیز پر از پیچیدگی است و همچنین دایی Starr که پلیس است با بازی Common و حتی فعال معترضی با بازی Issa Rae. اگرچه عالی بودن The Hate U Give هم حدی دارد، و بیشتر اعتبارش را مدیون رمان Angie Thomas است، که داستانی شوکه کننده و در عین حال الهام بخش را روایت می کند.

اقتباس فیلمنامه توسط Audrey Wells و Tina Mabry از زندگی نوجوانان هم غفلت نمی کند، بلکه روایتی سرگرم کننده و جذاب از زندگی نوجوانان ارائه می کند. عاشق شدن، دعوا کردن با دوستان و … The Hate U Give از این نظر یک مورد کمیاب است، یک فیلم پیام دار که هدفش طرح مشکلات پیچیده ای است، اما در عین حال فیلمی سرگرم کننده نیز هست. Tillman Jr خیلی ماهرانه در یک خط لحنی خاص حرکت می کند، و هیچ چیزی در آن به نظر ناهنجار نمی آید، با وجود اینکه در بخش سوم فیلم لحظه به لحظه خطرات در حال افزایش هستند.

اما با وجود نحوه روایت ساده داستان فیلم ها که خیلی آن را دیده ایم، The Hate U Give از مسخره شدن یا دادن پاسخ های آسان پرهیز می کند. این فیلم با ایده های کلیشه ای مثل رنگ پوست مهم نیست مقابله می کند، جایی که Starr به دوست پسرش می گوید اگر رنگ پوست رو نمی بینی، منو نمی بینی. این یک فیلم درباره هویت است که در آن Starr تلاش می کند خودش را پیدا کند، اما همچنین فیلمی درباره سیاهپوست بودن است.

همان طور که Roger Ebert گفته، اگر فیلم ها ماشین های انتقال فکر باشند، شاید فیلمی مثل The Hate U Give بتواند درک خوبی از این مسائل را به ما نشان دهد. همین طور که Starr تلاش می کند هویتش را پیدا کند، ما نیز با هویت های متفاوتی در این راه روبرو می شویم. هیچ دو شخص سیاهپوستی مثل هم نیستند، اما پافشاری برای به رسمیت نشناختن همه سیاهپوستان باعث می شود این تبعیض های نژادی همچنان در جامعه وجود داشته باشند. اقتباس عالی شخصیت های The Hate U Give توسط Tillman Jr تلاش می کند ذره ای از مسیر این تبعیض ها را با صبر و درایت خاصی نشان دهد، آن هم با حضور بازیگران بااستعدادی که آن را به یک فیلم درجه یک تبدیل کرده اند. این فیلم همچنین داستان سرگرم کننده ای درباره زندگی نوجوانانی است که می خواهند عقاید خود را بیان کنند. به زبان ساده اینکه The Hate U Give یکی از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۸ است.

The Hate U Give در تاریخ ۱۹ اکتبر در سینماها اکران خواهد شد.

The Hate U Give

The Hate U Give

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + نوزده =

تبلیغات

برترین ها