با ما همراه باشید

اخبار

کارگردان فیلم سینمایی «کُنجان‌چَم»: داستان فیلم الهام‌ گرفته از زندگی خودم است

منتشر شده

در

«کُنجان‌چَم» اولین فیلم سینمایی بلند «یاسمن نصرتی» است که در مقام کارگردان آن را تولید کرده است و داستانش به سالهای دفاع مقدس برمی‌گردد. در مطلب پیش‌ِرو پروسه تولید اثرش و شیوه شناخت او از جنگ را می‌خوانید.

به گزارش تسنیم، «کنجان‌چَم» فیلمی است که در بستر سالهای دفاع مقدس روایت می‌شود، موقعیت آن یکی از روستاهای استان ایلام است که مورد محاصره نیروهای بعثی قرار می‌گیرد در حالی که علاوه بر رزمندگان، تعداد زیادی خانم و فرزند خردسال هم بین‌شان است. قصه، قصه مقاومت این مهمانان قلعه است و اتفاقاتی که برخی از اطرافیانشان رقم می‌زنند.

 

یاسمن نصرتی کارگردان این فیلم «کنجان‌چَم» که در جشنواره بین‌‌المللی فیلم مقاومت به‌نمایش درآمد، دراین‌ باره که “چگونه به ایده فیلم‌تان رسیدید؟” به خبرنگار تسنیم گفت: من خودم اهل کرمانشاه هستم، زمان کودکی‌ام برابر بود با روزهای جنگ؛ در همان دوران یک شب ما مجبور شدیم به قلعه‌ای پناه ببریم که بعدش آن قلعه مورد محاصره قرار گرفت. داستان فیلم را از همان واقعه الهام گرفتم و تقریباً با یکدیگر شباهت دارند.

 

وی در خصوص پروسه ساخت فیلم هم عنوان کرد: من چندین فیلم کوتاه و ویدئویی قبلاً ساخته بودم، اما وقتی می‌خواستم این فیلم را بسازم به من اجازه تولید نمی‌دادند و حمایت نمی‌کردند. ۴ سال ساخت «کنجان‌چم» زمان برد و عمر مرا گرفت. در این ۴ سال طرح و فیلمنامه دستم بود و سراغ هر تهیه‌کننده و سرمایه‌‌گذاری رفتم قبول نمی‌کرد همکاری کند. نمی‌دانم چرا؟ شاید به‌خاطر آن‌که فیلم اولم بود یا چیز دیگر، نمی‌دانم، تا آنکه بالاخره بنیاد سینمایی فارابی پس از یک مدت نسبتاً طولانی پذیرفت که حمایت کند و فیلم را بسازیم.

 

فیلم سینمایی کُنجان‌چَم,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

نصرتی همچنین افزود: بهانه‌های مختلفی می‌آوردند، عده‌ای می‌گفتند فیلم پرفروشی نخواهد شد. عده دیگری هم می‌گفتند “تعصبی و «کوردیسم» داری به قضیه نگاه می‌کنی، مخاطب پس می‌زند”؛ هرچیزی که باعث می‌شد شائبه کوردیسم‌نگری را ایجاد کند کنار گذاشتم، ولی باز هم پای کار نیامدند.

 

با توجه به اینکه بخش زیادی از فیلم‌های امروز کشور که به موضوع جنگ می‌پردازند، اما حتی در نشان دادن چهره درست و واقعی جنگ ناتوانند و مخاطب نمی‌تواند حداقل باور کند مثلاً فلان شب‌های عملیات ۸ سال دفاع مقدس خودمان است.

 

کارگردان «کنجان‌چَم» در این خصوص گفت: من سعی کردم هر آنچه از جنگ دیدم، شنیدم و خواندم برای باورپذیری فیلم، جلوی دوربینم ببرم. قطعاً تجربیات و مشاهدات خودم از سال‌های دفاع مقدس کمک مؤثری به این قضیه کرده است. اما کنار آن سعی کردم هم فیلم‌های خوب جنگ را ببینم، هم کتاب‌های مرتبط با آن را تا حد توانم بخوانم و هم این‌که از کسانی که در جنگ حضور داشتند مشاوره و راهنمایی بگیرم. به‌هرحال من تمام تلاشم را کردم تا بتوانم حداقل صحنه‌های باورپذیری از جنگ به‌تصویر بکشم، که امیدوارم موفق شده باشم.

 

وی همچنین در خصوص اکران عمومی فیلم گفت: هنوز با پخش‌کننده‌ای در خصوص نمایش عمومی فیلم صحبت نکرده‌ایم، ولی با توجه به آنکه فیلم اولم است و همچنین بازیگر چهره و مشهور در فیلمم نیست، باز هم فکر می‌کنم متأسفانه برای بحث پخشِ فیلم با مشکلات و موانعی مواجه شویم.

 

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 3 =

برترین ها